Skip to content

136 Perry StDover, NJ 07801

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block10501
Lot147
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,560
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,300
62%
Improvement Value:$152,100
38%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,648+3.9%
2024$9,284+7.1%
2023$8,667+1.6%
2022$8,529-2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,560DeedBook 25061, Page 1634Recorded2/19/2026

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4624, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1963