Skip to content

98 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1976

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 26, 1996

Property Information

Block10501
Lot54
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,000
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
47%
Improvement Value:$286,600
53%
Total Assessment$540,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,043+3.8%
2024$12,564+5.8%
2023$11,871+1.8%
2022$11,662+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4422, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1976