Skip to content

301 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1973

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 4, 1998

Property Information

Block10501
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,000
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,800
53%
Improvement Value:$237,700
47%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,115+3.9%
2024$11,664+6.1%
2023$10,992+1.7%
2022$10,807+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4847, Page 228

Property Sale

Sale
$183,750
DeedBook 4112, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1973