Skip to content

319 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2011

Property Information

Block10501
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,478
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,400
57%
Improvement Value:$206,300
43%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,543+3.9%
2024$11,107+6.3%
2023$10,447+1.6%
2022$10,279+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5353, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1967