Skip to content

136 Mt Pleasant AveDover, NJ 07801

Built 1958

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10802
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,385
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,600
51%
Improvement Value:$166,200
49%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+2.5%
2024$7,346+0.3%
2023$7,327+2.0%
2022$7,185+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958