Skip to content

94 Erie AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block21005
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage826
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
70%
Improvement Value:$96,400
30%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364+5.1%
2024$7,003+15.1%
2023$6,085-0.5%
2022$6,114+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft826DeedBook 24066, Page 923Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 21536, Page 964

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 20605, Page 1422

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6009, Page 177

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5129, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1954