Skip to content

8 Northlea DrBoonton, NJ 07005

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 1996

Property Information

Block30902
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,903
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
46%
Improvement Value:$325,400
54%
Total Assessment$598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,299+4.4%
2024$13,703+3.2%
2023$13,273+1.8%
2022$13,040+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4013, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1964