Skip to content

13 Creek View RdBarnegat, NJ 08005

Built 1963

Last Sale Price
$26,790
Last Sale Date
Jun 22, 1976

Property Information

Block206
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,441
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
74%
Improvement Value:$86,400
26%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+2.3%
2024$9,502+3.8%
2023$9,152+0.5%
2022$9,110+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,790
DeedBook 3532, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1963