Skip to content

598 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 25, 1993

Property Information

Block253
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG/1
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,690
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
43%
Improvement Value:$110,900
57%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,841+2.3%
2024$5,711+3.8%
2023$5,501+0.5%
2022$5,476+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5047, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4691, Page 657