Skip to content

22 Ridgeway StBarnegat, NJ 08005

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block253
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,632
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
59%
Improvement Value:$69,600
41%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,013+2.3%
2024$4,902+3.8%
2023$4,722+0.5%
2022$4,700+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920