Skip to content

121 Roosevelt Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$282,100
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block1052
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,386
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
49%
Improvement Value:$116,700
51%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,021+5.4%
2024$5,714+3.6%
2023$5,514+1.3%
2022$5,442+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$282,100
DeedBook 13529, Page 1299

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5630, Page 327

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4868, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1954