Skip to content

126 Harding Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block1052
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,386
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
51%
Improvement Value:$107,400
49%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+5.4%
2024$5,484+3.6%
2023$5,291+1.3%
2022$5,223+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954