Skip to content

50 Woodland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 27, 2001

Property Information

Block299
Lot136
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,212
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
59%
Improvement Value:$90,200
41%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,628+5.2%
2024$5,349+3.5%
2023$5,169+1.3%
2022$5,103+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 10325, Page 921

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 5183, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1960