Skip to content

25 Robbins StBrick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1,185,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block863
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,254
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,200
31%
Improvement Value:$294,100
69%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,126+5.4%
2024$10,559+111.7%
2023$4,988+1.3%
2022$4,923+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,185,000
Sq Ft2,254DeedBook 20036, Page 1532Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft2,254DeedBook 19321, Page 607Recorded3/10/2023

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft957DeedBook 18275, Page 346Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5055, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1960