Skip to content

119 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block864
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class19
Description2SF3G/P
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage4,054
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,700
46%
Improvement Value:$532,100
54%
Total Assessment$985,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,729+5.4%
2024$24,418+3.6%
2023$23,561+1.3%
2022$23,255+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,270,000
DeedBook 11759, Page 1854

Property Sale

Sale
$915,000
DeedBook 4910, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1987