Skip to content

770 North DrBrick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$1,725,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block940
Lot161
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,726
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,400
57%
Improvement Value:$373,700
43%
Total Assessment$875,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,840+5.4%
2024$21,676+3.6%
2023$20,915+1.3%
2022$20,644+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,725,000
Sq Ft3,726DeedBook 18599, Page 672Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

Sq Ft3,725DeedBook 15839, Page 787Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 14266, Page 1793

Property Sale

SaleMulti
$875,000
DeedBook 11525, Page 1085

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5344, Page 808