Skip to content

205 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 16, 2005

Property Information

Block235
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,408
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
73%
Improvement Value:$92,400
27%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+5.3%
2024$5,003+0.3%
2023$4,986+0.4%
2022$4,964+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12532, Page 1671

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4415, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1948