Skip to content

126 Maple StreetToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block700
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class13
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,200
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
91%
Improvement Value:$26,100
9%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,483+5.2%
2024$5,212+3.6%
2023$5,033+0.4%
2022$5,010+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 13278, Page 1750

Property Built

Built

Year Built: 1952