Skip to content

803 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 8, 2014

Property Information

Block700
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class13
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,584
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
78%
Improvement Value:$71,300
22%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+5.5%
2024$5,364+7.2%
2023$5,005+0.5%
2022$4,982+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 12176, Page 436

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4095, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1950