Skip to content

120 Holly StreetToms River, NJ 08753

Built 1924

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block700
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,992
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,000
55%
Improvement Value:$215,900
45%
Total Assessment$474,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648+5.2%
2024$8,221+0.8%
2023$8,154+39.6%
2022$5,841+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$521,000
Sq Ft1,992DeedBook 18729, Page 576Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$203,000
Sq Ft1,992DeedBook 17577, Page 1998Recorded8/21/2019

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3681, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1924