Skip to content

118 Maple StreetToms River, NJ 08753

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block700
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
54%
Improvement Value:$207,400
46%
Total Assessment$449,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,184+5.2%
2024$7,779+48.9%
2023$5,223+0.4%
2022$5,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,620DeedBook 20277, Page 947Recorded2/5/2026

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11037, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1953