Skip to content

110 Maple StreetToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block700
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
71%
Improvement Value:$100,100
29%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230+5.2%
2024$5,922+28.9%
2023$4,594+0.4%
2022$4,574+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12302, Page 1858

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 10178, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1952