Skip to content

102 Maple StreetToms River, NJ 08753

Built 1949
Church/Charitable

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 10, 1998

Property Information

Block700
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,576
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,000
71%
Improvement Value:$104,800
29%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$3,678+2.8%
2000$3,579+7.6%
1999$3,326+0.8%
1998$3,301-4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5598, Page 527

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5210, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1949