Skip to content

16 Cedar DriveToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 6, 2017

Property Information

Block702
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,665
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
74%
Improvement Value:$93,900
26%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,517+5.2%
2024$6,195+4.3%
2023$5,942+0.4%
2022$5,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 16945, Page 1350Recorded11/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953