Skip to content

549 Gilford AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Date
Dec 10, 1992

Property Information

Block789
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1CB
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,740
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
44%
Improvement Value:$206,600
56%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+5.6%
2024$5,929-1.2%
2023$6,003-3.6%
2022$6,224+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5031, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1958