Skip to content

220 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block989
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,681
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
42%
Improvement Value:$343,600
58%
Total Assessment$588,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718+5.2%
2024$10,189+37.1%
2023$7,430+0.4%
2022$7,397+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,681DeedBook 17660, Page 91Recorded10/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 14990, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 5725, Page 825

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4420, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1954