Skip to content

1229 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 29, 2011

Property Information

Block478
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18.5
Description2SF-O-2BG 3842
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,842
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,500
47%
Improvement Value:$452,200
53%
Total Assessment$849,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,531+7.0%
2024$20,129+6.5%
2023$18,906+3.3%
2022$18,303+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5050, Page 659