Skip to content

1219 Ariel DriveForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block480
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description3SF-O-2AG 2724
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
41%
Improvement Value:$297,400
59%
Total Assessment$502,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,738+7.0%
2024$11,909+8.7%
2023$10,960+3.3%
2022$10,611+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 16475, Page 1689Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 14388, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12745, Page 675

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 3713, Page 220