Skip to content

300 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2002

Property Information

Block229
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage3,942
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
45%
Improvement Value:$206,600
55%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,316+1.0%
2024$9,226+5.9%
2023$8,712-0.1%
2022$8,723+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4393, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1940