Skip to content

44 Palmer St.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Apr 16, 1996

Property Information

Block1292
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,000
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,700
29%
Improvement Value:$257,800
71%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,070+3.0%
2024$14,635+6.5%
2023$13,743+0.8%
2022$13,637+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925