Skip to content

260 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 23, 2010

Property Information

Block1263
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage2,991
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
26%
Improvement Value:$256,900
74%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,332+3.0%
2024$13,918+6.5%
2023$13,070+0.8%
2022$12,969+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,991DeedBook 1913, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1920