Skip to content

18 Pearl St.Passaic, NJ 07055

Built 1905

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block3281
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,014
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,500
54%
Improvement Value:$72,200
46%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,461+3.0%
2024$6,274+6.5%
2023$5,892+0.8%
2022$5,846+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 4228, Page 14

Property Sale

Sale
$76,650
DeedBook 2091, Page 258

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 1236, Page 161

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook Z134, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1905