Skip to content

53-57 Madison Ave(Block 2312 Lot 28)Paterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block2312
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage2,502
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
27%
Improvement Value:$332,900
73%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,269+3.9%
2024$22,392+9.5%
2023$20,442+7.2%
2022$19,067+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook D749, Page 272