Skip to content

298-300 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block4704
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O6B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage81,268
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$633,800
27%
Improvement Value:$1,699,900
73%
Total Assessment$2,333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$118,902+3.9%
2024$114,421+9.5%
2023$104,456+7.2%
2022$97,432-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

Sq Ft81,268DeedBook 4753, Page 61