Skip to content

22 Morgan CourtWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 28, 2006

Property Information

Block1411
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,660
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,900
41%
Improvement Value:$154,700
59%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,495+4.0%
2024$14,901+1.2%
2023$14,719+0.4%
2022$14,654+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,660DeedBook 1162, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1970