Skip to content

42 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$542,500
Last Sale Date
Feb 2, 2005

Property Information

Block1803
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,306
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
45%
Improvement Value:$145,600
55%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,882+4.0%
2024$15,273+1.2%
2023$15,086+0.4%
2022$15,019+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$542,500

To:

Sq Ft2,306DeedBook 944, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1959