Skip to content

67 Willowbrook BlvdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$8,100,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block210
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionMOVIE THEATER
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage22,802
Acreage5.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,618,500
53%
Improvement Value:$2,431,100
49%
Total Assessment$4,936,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$293,542+4.0%
2024$282,286-24.7%
2023$374,869+0.4%
2022$373,210+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$8,100,000

To:

Sq Ft88,338DeedBook 3261, Page 165

Property Sale

Sale
$12,700,000
DeedBook 2205, Page 31