Skip to content

18 Stone Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block2328
Lot72
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,013
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
34%
Improvement Value:$341,200
66%
Total Assessment$517,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,753+4.0%
2024$29,574+1.2%
2023$29,211+0.4%
2022$29,082+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,968
DeedBook 2244, Page 121

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook B 158, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1998