Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0103)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0103
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
37%
Improvement Value:$98,700
63%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+4.0%
2024$8,960+1.2%
2023$8,850+0.4%
2022$8,811+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 3085, Page 284

Property Sale

Sale
$304,500
DeedBook 1781, Page 108

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook F 136, Page 590

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook R 120, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1987