Skip to content

122 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block4105
Lot80
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,293
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
36%
Improvement Value:$249,600
64%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,368+4.0%
2024$22,472+1.2%
2023$22,197+0.4%
2022$22,098+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft3,293DeedBook 145, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1996