Skip to content

12 Courter AveWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 29, 2004

Property Information

Block746
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,772
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
35%
Improvement Value:$130,800
65%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969+4.0%
2024$11,510+1.2%
2023$11,369+0.4%
2022$11,319+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 916, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1930