Skip to content

108 N. Middaugh St.

Somerville, NJ 08876

Built 1946

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block136
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,400
42%
Improvement Value:$199,100
58%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,500+2.4%
2024$13,189+3.3%
2023$12,762+2.1%
2022$12,499+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft1,931DeedBook 7583, Page 2412Recorded10/22/2024

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 5131, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1946