Skip to content

1083-1085 Virginia St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 1992

Property Information

Block197
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,822
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
56%
Improvement Value:$158,000
44%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,638-35.0%
2024$10,215+2.8%
2023$9,938
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937