Skip to content

1091 Virginia St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1932

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 31, 1994

Property Information

Block197
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
49%
Improvement Value:$200,200
51%
Total Assessment$392,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556-15.1%
2024$8,895+2.8%
2023$8,654
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4079, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1932