Skip to content

1095 9 Virginia St

Elizabeth, NJ 07208

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block197
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
42%
Improvement Value:$183,100
58%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,074-48.5%
2024$11,786+2.8%
2023$11,467
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953