Skip to content

1087 Virginia St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1932

Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block197
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$196,900
52%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348-19.4%
2024$9,115+2.8%
2023$8,868
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932