Skip to content

1089 Virginia St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1932

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 1, 1998

Property Information

Block197
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,800
55%
Improvement Value:$147,900
45%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305-32.5%
2024$9,335+2.8%
2023$9,082
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4701, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1932