Skip to content

112 Myrtle Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block44
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,164
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
36%
Improvement Value:$88,800
64%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+8.1%
2024$7,182+2.5%
2023$7,006-2.3%
2022$7,174+5.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
Sq Ft1,164DeedBook 2991, Page 232Recorded9/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 2072, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 1689, Page 342

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 1066, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1900