Skip to content

267 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1993

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block4
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S AL Z2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
37%
Improvement Value:$82,900
63%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,378+8.1%
2024$6,826+2.5%
2023$6,658-2.3%
2022$6,818+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 2554, Page 248Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1314, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1993