Skip to content

2102 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2014

Property Information

Block5204
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,338
Acreage2.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
23%
Improvement Value:$204,900
77%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+0.2%
2024$8,879-0.4%
2023$8,916+1.8%
2022$8,754+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5723, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1985